LECZENIE ŻYWIENIEM zestaw bakterii do wytwarzania KWAŚNEGO MLEKA

29,00 zł

5 rzeczy

Nowy produkt

Zestaw bakterii do wytwarzania KWAŚNEGO MLEKA od Leczenie Żywieniem z mleka, również roślinnego.

Więcej szczegółów

+

Więcej informacji

Zawiera kultury bakterii: Lactococcus lactis, Lactococcus cremoris, Lactococcus lactis subsp.diacetylactis, Leuconostoc mesenteroides subsp. cremoris.

Łagodny smak i skład bakteryjny powoduje, że polecane jest dla dzieci. Ponieważ bakterie rozkładają laktazę, kwaśne mleko jest lżej strawne i lepiej tolerowane niż zwykłe mleko i ma pozytywny wpływ na florę jelitową. Dostarcza także dziecku wielu naturalnych, łatwo przyswajalnych substancji m.in. aminokwasów, wapnia, witamin z grupy B, K2 i innych potrzebnych do wzrostu i rozwoju składników.

Z 1 szt. saszetki otrzymujemy 1 litr kwaśnego mleka. Produkt do wielokrotnego namnażania. Przy zastosowaniu się do zaleceń producenta i wykonywaniu regularnego namnażania zgodnie z instrukcją, proces ten można przeprowadzać przez kilka (do 6) miesięcy. Wytwarzany przez bakterie kwas mlekowy i inne substancje działają przeciwzapalnie i hamują rozwój bakterii chorobotwórczych i grzybów w organizmie dziecka.

Polecany:

  • jako składnik codziennej diety dziecka,
  • w czasie i po kuracjach antybiotykowych,
  • dla kobiet w ciąży (na zmianę z jogurtem L+),
  • dla wzmocnienia odporności,
  • przy alergiach,
  • przy problemach z trawieniem i wchłanianiem pokarmu.


Nie zawiera cukru, zagęszczaczy ani żadnych dodatków chemicznych. Nie zawiera składników modyfikowanych genetycznie. Są przygotowywane według reguł ekologicznych. Nie zawiera cukru, zagęszczaczy ani żadnych dodatków chemicznych. Nie zawierają śladowych ilości alergenów.

Wolne od: produktów (zbóż) glutenowych, jajek, ryb, soi, orzeszków ziemnych, selera, musztardy (gorczycy), sezamu, dwutlenku siarki i dwusiarczku, skorupiaków, mięczaków, łubinu. Nie zawiera glutenu.

SZCZEGÓLNIE POLECANY DLA DZIECI.

ZALETY DOMOWEGO KWAŚNEGO MLEKA:
 Kwas mlekowy i żywe kultury bakterii przywracają prawidłową florę bakteryjną przewodu pokarmowego oraz jego pH (kwasowość). Zawiera dużą ilość witamin m.in. A, B₂, B₁₂, K₂. Witamina B₂ to typowa witamina młodości. Witamina B₁₂ bierze udział w tworzeniu czerwonych krwinek i wzmacnia układ nerwowy. Składniki mineralne to m.in. duża ilość wapnia organicznego. Wapń bierze udział w ponad 300 reakcjach zachodzących w naszym organizmie, a jego niedobór jest w Polsce bardzo często spotykany. Ponieważ bakterie rozkładają laktozę, produkt może być spożywany przez osoby z nietolerancją laktozy.

Z NASZEGO KWAŚNEGO MLEKA MOŻNA TEŻ ROBIĆ SER. Wówczas zarówno ser, jak i serwatka nadają się do spożycia oraz celów kosmetycznych.

Masa netto: 4,9g+/- 0,05g

Produkty powiązane